> 3D TISK @ R109 > RYCHLÝ ÚVOD A PRVNÍ TISK Vstup do uživatelské části  
RYCHLÝ ÚVOD
A PRVNÍ TISK

Jak rychle začít tisknout na 3D tiskárně v Open Space

GCODE:
3d tiskárna k tisku potřebuje GCODE soubor. Ten získáme v tzv. sliceru, v našem případě Průša Sliceru, který převede a doslava "rozřeže" trojrozměrný model na jednotlivé vrstvy a přidá informace o teplotách a koordinátech, ze kterých tiskárna vytvoří konkrétní výtisk. Nejčastěji se setkáme s trojrozměrným modelem ve formátu STL nebo OBJ.

TISK HOTOVÉHO MODELU:
Nejjednoduší začátek s 3D tiskem, je vytisknout hotový model (v tomto případě z Thingiverse). Ideálně takový, který už byl vyzkoušen a je ověřeno, že jeho tisk je proveditelný (thingiverse:MAKES). Vzorové modely jsou také součástí Průša Slicer od výrobce tiskáren. Serverů, kde stáhnout trojrozměrné modely je spousta. Kromě zmíněného Thingiverse například Printables (provozuje Průša 3D) nebo také Cults3d či Myminifactory, případně použijeme vyhledávač jako je Stlfinder a podobně.

PŘÍPRAVA GCODE V PRŮŠA SLICER:
Pomocí CTRL+I nebo soubor-importovat STL/OBJ... nahrajeme objekt (Coin_Cart_v2.stl). V prostoru se pohybujeme pohybem myši + levé tlačítko / pravé tlačítko. Otáčením kolečka se příbližujeme nebo vzdalujeme. Můžeme tak uchopit i objekt a přemýstit jej, případně použít číselnou manipulaci s objektem na pravé straně. Na levé straně pak najdeme Měřítko (zkratka S), kterým lze na vybraném objektu upravovat proporoce, pět lze použít i číselné zadávání parametrů na pravé straně. Nastavení tisku (čím měnší číslo tím větší detail i časová náročnost). Pro vyzkoušení doporučuji 0,3. Filament je v našem případě Průšament PLA. Na závěr přikročíme k Slicovat - tím vytvoříme GCODE, kterým pak exportujeme na kartu (nakupni_kosik...gcode) Před vysunutím karty ze čtečky ji odpojíme CTRL+T nebo tlačítkem, které se objeví po exportu na místě tlačítka Slicovat/Exportovat GCODE.

PŘÍPRAVA PODLOŽKY A SPUŠTĚNÍ TISKU:
Naše předpřipravená tiskárna má dostatek tiskové struny - filamentu a tak můžeme přikročit rovnou k tisku. Pro co nejlepší přilnutí tiskového materiálu k podložce odmastíme podložku IsoPropylAlkoholem, zkráceně IPA. Nezapomeneme uzavřít IPA. Vložíme SD kartu s připraveným GCODE (nakupni_kosik...gcode) do tiskárny. Po krátkém třízení souborů se zobrazí nabídka se seznamem souboru GCODE na paměťové kartě. Otočením kolečka po směru hodinových ručiček sjedeme o jednu pozici dolů v seznamu a vybereme soubor GCODE, jehož tisk spustíme zmáčknutím kolečka (proti směru hodinových ručiček se vracíme v seznamu zpět).

FINÁLE
Poté, co se model vytisknul, zaparkuje se tisková hlava do levého horního rohu a tisková plocha vyjede dopředu. V tuto chvíli je velice důležité počkat, až podložka vychladne alespoň na 40°C. Ideálně na teplotu v místnosti. Rozhodně se nepokoušíme sundávat model z teplé podložky. Čím větší model, tím větší pravděpodobnost poškození tiskového plátu. Nízké objekty sundáme nejsnadněji tak, že tiskový plát nadzvedneme z přední části a vysuneme směrem k sobě (viz. video), poté tiskový plát prohýbeme nahoru i dolů a objekt sám odskočí... Vrátíme magnetický plát zpátky do tiskárny - na přední části jsou dva výstupky se zarážkami, do kterých plát zapadne... Zbytek tiskového materiálu opatrně odstraníme špachtlí.