Multiplatformní terminálový program QDevKit byl navržen s cílem unadnit práci s FITkitem. Nevýhodou klasických terminálů je jejich vzájemná nekompatibilita, nemožnost pracovat s FITkitem přímo ale přes emulovaný seriový port, nutnost nastavit řadu parametrů a především neexistence jednotného multiplatformního řešení.
Pro zprovoznění aplikací nyní stačí nainstalovat pouze USB ovladače a balíček QDevKit, který je možné stáhnout z privátních stránek (je nutné se přihlásit školním loginem + heslem). Tento instalační balík obsahuje kromě vlastního terminálu několik dalších nástrojů.
fcmake - aplikace sloužící ke generovaní Makefile souborů
fkflash - aplikace sloužící k rychlému programování MCU a FPGA
fkterm - konzolový terminálový program pro komunikaci s kitem
Dále obsahuje utilitu GNU make, který se používá k překladu projektů, rm a SVN klient, který usnadňuje synchronizaci lokálních zdrojových kódů s centrálním úložištem.
Instalátor pro operační systém Windows je možné stáhnout v sekci Download. Aby byly veškeré nástroje dostupné z jakéhokoliv adresáře, doporučujeme přidat cestu do systémové proměnné PATH (checkbox na první stránce instalátoru). Po nainstalování aplikace jděte do Nastavení, záložka Aplikace, kde zvolte cestu k adresáři, ve kterém mají být / máte umístěny zdrojové kódy (obsah SVN). Chcete-li automaticky stáhnout poslední verzi zdrojových kódů, klikněte na zelenou šipku a v kontextovém menu zvolte položku "Aktualizace repozitáře".
Úvodní obrazovka obsahuje seznam nalezených zařízení (FITkitů), dvojklikem na příslušné zařízení otevřete terminál a zahájíte komunikaci. Připojená zařízení jsou detekována automaticky.
Existuje-li lokální kopie zdrojových kódů aplikací (svn repozitáře), budete mít v seznamu aplikací všechny dostupné projekty. Dvojklikem na název aplikace dojde k automatickému naprogramování mikrokotroleru i FPGA. V případě, že se změní zdrojové soubory, QDevKit tuto skutečnost ohlásí.
Pomocí QDevKit je možné projekty překládat, kliknutím pravým tlačítkem na název projektu se objeví kontextové menu, které obsahuje příslušné akce vztahující se k projektu. Budete-li si chtít vytvořit vlastní aplikaci, inspirujte se již existující aplikací. Je zapotřebí vytvořit nejen vlastní kód, ale i XML soubor project.xml, který obsahuje seznam zdrojových kódů potřebných pro překlad projektu. Detaily je možné nalézt v dokumentu Překladový systém.
Nechcete-li si instalovat vývojové nástroje (Xilinx ISE, MSPGCC) na svůj počítač, jsou utility fcmake i QDevkit vybaveny možností využít překladového stroje pro překlad zdrojových souborů. Překlad je pro uživatele zcela transparentní, postačí zadat školní přihlašovací jméno a heslo v záložce Nastavení - Síť a zvolit volbu "používat vzdálený překlad".
Další z možností, které terminál nabízí je tvorba rozšiřujících modulů (pluginů) a to nejen v jazyce C++, ale i jazyce Python. Pluginy jsou schopny přistupovat k nejdůležitějším třídám QDevKitu a všem třídám frameworku Qt. Mohou tak vytvářet nová okna, řídit běh aplikace či komunikovat se zařízením. Uživatel má možnost pomocí několika řádků napsat vlastní obsluhu (např. lze zobrazovat teplotu ve formě grafu apod.) .
Návod na překlad QDevKitu a jednotlivých nástrojů ze zdrojových souborů lze nalézt v dokumentu Překlad QDevKitu pod Windows.