Čeština / English
Login

Návody / Instalace USB ovladačů pro FTDI FT2232

Autor: Karel Slaný ()

Abstrakt: Jednoduchý návod na instalaci ovladačů pro čip FTDI FT2232C umístěným na FITkitu, který slouží pro komunikaci FITkitu s počítačem.

Update: 18.3.2009

1. Instalace

Na stránce FTDI naleznete archiv s ovladači pro FT2232, který si rozbalíte do libovolného adresáře. Poté připojte FITkit k USB rozhraní PC.

ftdi_001.png

Obrázek 1.1: V průvodci rozpoznání nového HW zvolte možnost manuální instalace.

  • Po připojení FITkitu k počítači najde Windows nové zařízení a spustí průvodce, ve kterém vyberte druhou možnost, tj. instalace z daného umístění. V následujícím dialogu vyberete složku, kam jste rozbalili stažené ovladače. Daný postup zopakujete pro všechna nalezená zařízení.

  • Jestliže po připojení kitu není detekováno nové USB zařízení a nesvítí dioda D8, zkontrolujte stav propojky J7 - musí být rozpojena (její význam je popsán v dokumentu Popis propojek). Přetrvává-li tento stav i nadále, pravděpodobně se jedná o problém s nedostatečnou proudovou kapacitou viz následující odstavec.

2. Ověření činnosti

Pokud je FITkit nainstalován korektně, musí svítit červená LED dioda D8. Dochází-li k problikávání této diody, nedodává USB port zřejmě dostatečný proud (většinou problém USB rozbočovačů bez přídavného napájení, někdy také méně kvalitního kabelu) a je zapotřebí použít jiný USB port nebo externí 5V zdroj, kterým budete FITkit napájet.

fkled_50.png

Obrázek 2.1: LED dioda D8 indikující správné napájecí napětí.

3. Změna parametrů (volitelný krok)

  • Změnu parametrů a zjištění přiřazaných virtuálních portů lze nalézt ve Správci zařízení. Ve Windows XP jej lze otevřít v dialogu Vlastnosti systémů v záložce Hardware.

ftdi_006.png

Obrázek 3.1: Seznam sériových portů ve Windows.

  • V našem případě Windows přiřadil nalezeným sériovým portům názvy COM10 a COM11, přičemž COM10 patří rozhraní připojeném k FPGA a COM11 patří rozhraní připojenému k MCU. Obecně platí, že nižší číslo patří FPGA a vyšší MCU. Přes port MCU se programuje a komunikuje s MCU pomocí terminálu.

  • Pokud budete chtít programovat mikrokontroler přímo pomocí nástrojů dostupných z balíku MSPGCC, je nutné číslo portu změnit tak, aby bylo menší než 10 (MSPGCC neumí obsluhovat zařízení na portech vyšších než COM9). Změnu čísla portu můžete provést ve vlastnostech portu ve správci zařízení.

ftdi_008.png

Obrázek 3.2: Vlastnosti sériového portu.

  • Vyberte Advanced ...

ftdi_009.png

Obrázek 3.3: Nastavení čísla sériového portu.

  • Tady nastavte v položce COM Port Number volný port menší než 10, aby nástroj pro MCU fungoval správně. Tím jsou ovladače nainstalovány a porty připraveny k použití.

Zobrazeno: 15920x Naposledy: 4.6.2023 06:11:29